Peoniju audzēšana

Peonijas ir puķes, kas atnes ģimenei laimi, veselību, labestību, saskaņu, cieņu un pārticību. Tās mīlētas pilīs un būdiņās.

/Konfūcijs  , 551-479 g. p.m.ē./

1.Vietas izvēle.

Peonijas var augt vienā vietā daudzus gadus, tādēļ liela nozīme ir vietas izvēlei. Peonijas jāaudzē atklātā, saulainā vietā. Peonijas nevajadzētu stādīt tuvu kokiem un krūmiem, jo tām nepatīk konkurence cīņā par barības vielām un ūdeni. Peonijas arī necieš vietas, kur uzkrājas ūdens. Šādās vietās augam sāk pūt saknes un tas var iet bojā.

2. Augsne.

Peonijas labi aug  visās augsnēs, kuras ir bagātas ar barības vielām, bet vairāk piemērota bagātīgi ielabota ar neitralizētu kūdru, labu kompostu un kūtsmēsliem smilšmāla augsne ar neitrālu (ph 6,5-7) reakciju. Augsnes neitralizēšanai pēc vajadzības var lietot koka pelnus, dolomītmiltus un krītu.

3. Stādīšana.

DSC_0004

Peoniju stādīšanai izraudzītā vieta jāatbrīvo no daudzgadīgo nezāļu saknēm un akmeņiem. Stādāmā bedre jāsagatavo vismaz 50-60 cm dziļa un 60×60 cm plata. Augsni no stādāmbedres izņem un pašā apakšā liek sadalījušos kūtsmēslus. Izņemto augsni sajauc ar melnzemi, kompostu, trūdzemi, bagātinātu kūdru, granulu minerālmēsliem, krītu vai  pelniem, dolomītmiltiem – sastāvam jābūt bagātam. Ja augsne ir smilšaina, to ielabo ar mālzemi, savukārt mālainai augsnei pievieno granti . Vēlama ir bioloģiskā augu aizsardzības līdzekļa trihodermīna pievienošana. Peonijas nedrīkst iestādīt ne par dziļu un ne par seklu. Tās jāstāda sagatavotajā līdzenajā vietā ar tādu aprēķinu, ka virs asnu galiem augsnes kārtiņa nebūs biezāka par 5 cm. Ja iestādīs par dziļu, peonijas ziedēs vismaz divus gadus vēlāk, ja iestādīs par seklu un pēc zemes sasēšanās asnu gali būs virs zemes, tie var apsalt kailsalā. Šis noteikums ir spēkā pirmajā ziemā pēc iestādīšanas. Intersekciju šķirņu peonijas stāda dziļāk, jo tām pumpuri atrodas uz 10 cm un augstāka sakņu kakliņa, bet ar tādu pašu noteikumu – lai augšējais pumpurs būtu apsegts ar 5 cm augsnes kārtu. Vienu no otras peonijas stāda 1 m attālumā.

Peoniju stādīšanas laiks ir  augusts un septembris, bet podos augošus stādus var stādīt visu sezonu.