Mēneša arhīvs: augusts 2022

Peoniju stādīšana un kopšana

Peonija ir liels, spilgts granātābolu, bordo, balts, rozā vai pat dzeltens zieds. Tās forma dažādās šķirnēs ir atšķirīga: sulīga, pūkaina vai rozetveida, ar redzamu centru iekšpusē. Tā izskatās lieliski ar savām trausli zaļajām lapām, kas sadalītas iegarenās daivās.
Tās milzīgie pumpuri uzzied maijā-jūnijā. Peonijas augi sasniedz 60-80 cm augstumu un var ziedēt vairākus gadus. Peonijas ir viegli audzēt, un tām nav nepieciešama liela kopšana.

Kā pareizi stādīt peonijas?

Visbiežāk peonijas pavairo, dalot krūmu. Šim nolūkam piemēroti būs 3 vai 4 gadus veci augi vai vēl labāk – piecus vai sešus gadus veci krūmi. Mūsu ziemeļu platuma grādos labākais laiks, kad šādi pavairot peonijas, ir no augusta vidus līdz septembra vidum. Peonijas var stādīt arī pavasarī, taču tas ir daudz grūtāk un ir mazāka iespēja, ka pārstādītie augi iesakņosies.Pārstādīšana rudenī ir laba ideja, jo nav pārāk karsts, sāk biežāk līt, ziedēšana ir beigusies un sakņu sistēma intensīvi nostiprinās, augot jaunām saknēm. Augiem ir labas izredzes iesakņoties jaunajā vietā.
Pārstādīšanas vieta jāizvēlas atklātā, saulainā dārza vai mazdārziņa vietā. Tā jāsagatavo iepriekš, apmēram 3 līdz 4 nedēļas iepriekš. Jāizrok sekla bedre (pusotra lāpsta) un 2/3 jāpiepilda ar maisījumu, kas sastāv no vienādām humusa, kūdras, dārza augsnes un upes smilts daļām. Noteikti pievienojiet puslitra burku bērzu pelnu, 1 glāzi dubultā superfosfāta un 1 ēdamkaroti dzelzs sulfāta.

Peoniju potcelms ir jāizrok ļoti uzmanīgi. Peoniju saknes ir uzbriedušas, diezgan trauslas, bumbuļveidīgas un sniedzas līdz 1 m dziļumam, tāpēc nav nepieciešams steigties. Ar lāpstu to izdarīt nevar. Labākais instruments ir dārza dakša.
Ar dakšām apļveida tranšejā izrokiet krūmu pietiekami dziļi un pēc tam ar divām bajonetes lāpstām uzmanīgi izvelciet to no zemes. Ja ar peonijām rīkojas neuzmanīgi, to saknes var izlauzties.Maigi noskalojiet tās ar ūdeni, lai noņemtu augsnes nosēdumus. Atstājiet augu izrakņāt ēnā uz 5-6 stundām, lai saknes varētu mīkstināties. Nogrieziet zaļos stublājus 10 cm augstumā no saknēm.


Tagad jūs esat gatavi peoniju krūmu sadalīt. Ar asu nazi sadaliet sakneņus 10-15 cm garos gabaliņos, kuros ir neliels skaits adventīvo sakņu un 3-4 pumpuri. Rūpīgi pārbaudiet katru daļu un izņemiet visas mazās vai sapuvušās saknes.
Pirms stādīšanas saknes uz dažām stundām ievieto mangāna šķīdumā (3 g uz 10 litriem ūdens), lai atbrīvotos no sakņu puves. Pēc tam svaigi nogrieztas saknes pārklāj ar sasmalcinātu kokogli un stādāmo materiālu uz 24 stundām novieto ēnā, lai tas izžūtu.
Labu iesakņošanos nodrošina, iegremdējot saknes heterooksīna šķīdumā. To pagatavo šādi: 10 litriem ūdens pievieno 2 tabletes zāļu, 50 g vara sulfāta un mālu. Viss tiek maisīts, līdz šķīdums kļūst par pastu. Pēc mērcēšanas stādus izžāvē.
Stādiet peonijas bedrē tā, lai pumpuri būtu 3-5 cm no augsnes virsmas. Saknes pārklāj ar svaigu dārza augsni un ne vairāk kā 5 cm kūdras mulčas.

Peoniju kopšana

Uzreiz pēc iestādīšanas augi bagātīgi jāapūdeņo. Pēc tam peonijām ir nepieciešama regulāra kopšana: laistīšana, atbrīvošana, agrīno pumpuru noņemšana, smidzināšana pret kaitēkļiem utt.
No pārstādītām peonijām otrajā gadā nevajadzētu gaidīt ziedu stublājus. Bet nākamajos gados tās iepriecinās savus īpašniekus ar ziedkopām, kas sāks ziedēt maijā. Peonijas jānogriež un labi jānosedz, lai tās sagatavotu ziemai.